Buďte v obraze

Realitní služby, development a investment vyžadují nejvyšší odbornost. Rádi se s Vámi podělíme o naše názory a zkušenosti.

Realitní a developerský slovníček

V tomto článku vás budeme postupně informovat o názvosloví v realitní a developerské sféře. Časem se zde objeví termíny jako podlahová plocha, rozdíly mezi dispozicemi, nacenění nemovitosti a mnohé další.

Vysvětlení typů označení ploch využívaných v realitní a developerské sféře.

Na realitních serverech se můžete setkat se spoustou různých pojmů pro reprezentaci ploch v nemovitostech. V této části slovníčku vám veškeré pojmy, se kterými se můžete setkat popíšeme a vysvětlíme.

Podlahová plocha

Podlahovou plochou se rozumí půdorysná plocha všech místností včetně svislých nosných i nenosných konstrukcí uvnitř bytu (stěny, komíny, pilíře...). Do podlahové plochy se počítá i plocha zakrytá předměty jako jsou vestavěné skříně, vany a podobné předměty. U schodišť se podlahová plocha počítá vždy pouze v poschodí, odkud schody vedou. V horním poschodí se tato plochu již nepočítá. V případě bytu s galerií se podlahová plocha galerie počítá jen pokud výška stropů přesahuje 230 cm. Krajní ohraničení podlahové plochy jsou obvodové zdi nemovitosti, včetně jejich povrchových úprav (izolace a podobně).

Podlahová plocha je podle zákona jednotně ustanovená plocha podle nařízení a vyhlášek v zákoně č. 89/2012. Takto se ustanovila, aby jednotliví majitelé a realitní kanceláře uváděli vždy stejnou plochu a nemohli ji uměle navyšovat.

Užitná plocha

Užitná plocha se od podlahové plochy liší tím, že nezahrnuje konstrukční plochy (sloupy, šachty, stěny, komíny apod.), plochy kde jsou například topení, klimatizace a podobně. Do užitné plochy se počítají i balkony, sklepy, půdy či podkroví (v případě bytů musí být majitel výhradním uživatelem těchto prostor).

Toto nařízení vydala komise (ES) č. 1503/2006.

Obytná plocha

Obytná plocha souvisí s místnostmi, které jsou určeny k trvalému bydlení a s tím souvisí i jejich minimální podlahová plocha 8 m2. Tyto místnosti jsou obvykle obývací pokoje, kuchyně a ložnice. Nepočítají se do ní koueplny, záchody, sklepy, balkony, schodiště, chodby, terasy či úklidové místnosti.

Plocha pozemku

Plochu pozemku je celková plocha pozemku, která je zapsaná v katastru nemovitostí. Tuto plochu můžete najít podle parcelního čísla.

Zastavěná plocha

Zastavěná plocha je plocha ohraničená obvodovými konstrukcemi všech nadzemních i podzemních podlaží do vodorovné roviny. Do zastavěné plochy se počítají i lodžie, arkýře, přístřešky nebo terasy. Naopak se do ní nezapočítavají balkóny, chodníky a cesty, terasa bez přístřešku (zpěvněný terén) nebo přesahy střechy.

Zpevněná plocha

Zpevněná plocha je plocha všech cest, komunikací, parkovacích stání a ploch nezastřešených venkovních teras, které mají zpevněný povrch.

Plocha zahrady

Plocha zahrady je nejjednodešji vypočítána jako plocha pozemku, od kterého je odečtena zastavěná plocha a plocha zpevněných cest.

Jaké jsou rozdíly mezi ateliérem, studiem a apartmánem?

Ateliér, studio a apartmán si lidé velice často mezi sebou pletou. Přečtěte si, v čem jsou tyto nebytové jednotky rozdílné.

Ateliér

Ateliér je druh nebytového prostoru, jehož součástí je koupelna i kuchyň. Prakticky má všechny parametry bytové jednotky, ale nesplňuje hygienické normy pro bydlení (vyšší hlučnost, nedostatek světla, poměr užitné a podlahové plochy atd.), tudíž není možné se do ateliéru přihlásit k trvalému pobytu.

Díky tomu, že je nebytový prostor a má nižší cenu bývá hůře financovatelný hypotékou a banky k nim přistupují obezřetně.

Ateliér je zapsaný na katastrálním úřadě. Je možné ho použít jako ručení či zástavu vůči bance při koupi nemovitosti.

Studio

je zařízená malá nebytová jednotka velikosti jedné místnosti s kuchyňským koutem a sociálním zařízením. Vždy bývá vybavené a slouží převážně k ubytování turistů. Studio nelze přihlásit k trvalému pobytu. Je tedy podobná ateliéru i aparmánu, ale má na rozdíl od nich vždy jen jednu místnost.

Apartmán

Apartmán je zařízená nebytová jednotka, která slouží převážně k rekreačnímu ubytování turistů. Apartmán bývá vícepokojový, disponuje kuchyňkou a sociálním zázemím. Apartmány bývají také často v aparthotelech, kde je v ceně nájmu úklid a podobné služby navíc. Apartmán je tedy větší než studio.

Loft, mezonet a penthouse. Luxusní typy bytů, které si lidé často pletou.

Loft, mezonet a penthouse si lidé velice často pletou díky tomu, že zpravidla všechny tři typy bytů se nachází v nejvyšších patrech budov. Mají ale své rozdíly a ty vám popíši v následujícím článku.

Loft

Název "Loft" pochází z angličtiny a v překladu znamená půdu, podkroví nebo také horní patro obchodní nebo tovární budovy. Loftové byty jsou prostory v původně průmyslových budovách, které jsou následně uspůsobené k bydlení. Typickým znakem loftů je prostorová velkorysost, nezvykle vysoké stropy a téměř žádné prostorové členění zdmi. Typická jsou také velká okna či dokonce prosklené stěny. Velice často se lofty staví v nejvyšším patře obchodní nebo průmyslových budov, a i proto si je lidé pletou s mezonety a penthousy.

Mezonet

Mezonet je typ bytu, který je ve dvou podlažích bytového domu a obě podlaží jsou propojené vnitřním schodištěm. Mezonet je na katastru vedený jako bytová nebo nebytová jednotka. Mezonetové byty jsou většinou v posledních patrech bytového domu a jedno patro je v podkroví.

Penthouse

Penthouse je byt, který se nachází v nejvyšším patře budovy má velkou terasou, ze které je vidět na všechny světové strany. Penthousy bývají velice často luxusně zařízeny a jsou velice žádané. V zásadě je penthouse taková menší "budova" na rovnoměrném domě jejíž zdi jsou odsunuty směrem dovnitř a díky tomu velká terasa.

Jaký je rozdíl mezi balkónem, terasou a lodžií?

Rozdíl mezi těmito pojmy se nemusí zdát na první pohled zřejmý a lidé mezi nimi často nerozlišují jejich rozdílnosti. Všechny tyto pojmy označují venkovní prostory budovy propojené s vnitřními prostory, ale jsou mezi nimi malé rozdíly. Tyto rozdíly leží zejména v typu konstrukce.

Balkón

Balkón je konstrukcí se zábradlím, která přečnívá přes obvodové zdi. Boční stěny nejsou nijak zastíněny, a proto je uživatel vystaven větru, dešti, ale i pohledům sousedů.

Terasa

Terasa je venkovní část budovy, která nevystupuje přes půdorys patra pod ní. V zásadě se jedná o střechu nižšího podlaží. Jako terasy se mohou označovvat zpevněné plochy položené či zapuštěné v terénu.

Lodžie

Lodžie se odlišuje jak od terasy, tak od balkonu. Je to prostor, který nevystupuje z půdorysu budovy a zároveň je zastřešená a má boční stěny. V podstatě můžeme hovořit o balkónu zasunutém do budovy.

Matyáš Bar

Marketing Specialist