Buďte v obraze

Realitní služby, development a investment vyžadují nejvyšší odbornost. Rádi se s Vámi podělíme o naše názory a zkušenosti.

Realitní a developerský slovníček

V tomto článku vás budeme postupně informovat o názvosloví v realitní a developerské sféře. Časem se zde objeví termíny jako podlahová plocha, rozdíly mezi dispozicemi, nacenění nemovitosti, daň z nabytí a z prodeje nemovitosti a mnohé další.

Jaký je rozdíl mezi balkónem, terasou a lodžií?

Rozdíl mezi těmito pojmy se nemusí zdát na první pohled zřejmý a lidé mezi nimi často nerozlišují jejich rozdílnosti. Všechny tyto pojmy označují venkovní prostory budovy propojené s vnitřními prostory, ale jsou mezi nimi malé rozdíly. Tyto rozdíly leží zejména v typu konstrukce.

Balkón

Balkón je konstrukcí se zábradlím, která přečnívá přes obvodové zdi. Boční stěny nejsou nijak zastíněny, a proto je uživatel vystaven větru, dešti, ale i pohledům sousedů.

Terasa

Terasa je venkovní část budovy, která nevystupuje přes půdorys patra pod ní. V zásadě se jedná o střechu nižšího podlaží. Jako terasy se mohou označovvat zpevněné plochy položené či zapuštěné v terénu.

Lodžie

Lodžie se odlišuje jak od terasy, tak od balkonu. Je to prostor, který nevystupuje z půdorysu budovy a zároveň je zastřešená a má boční stěny. V podstatě můžeme hovořit o balkónu zasunutém do budovy.

Matyáš Bar

Marketing Specialist